Розробки уроків з англійської мови в 5-му класі
Урок 1
Тема: Подорож до
Великобританії.
Мета: Навчити учнів
розповідати про частини Великобританії. Вчити пошуку необхідної інформації в
процесі ознайомлювального читання, вчити узагальнювати та використовувати на
практиці отриману інформацію з теми. Практикувати у вживанні граматичних часів
дієслова.
Розвивати
довготривалу пам’ять, увагу, уяву, уміння самостійно планувати мовний вчинок,
вміння навчальної співпраці при виконанні колективних проектів.
Розширювати
знання учнів про країну, мова якої вивчається.
Виховувати
культуру спілкування, повагу до традицій іншого народу.
Обладнання: карта
Великобританії, прапори та символи частин Великобританії, портрет Р. Бернса,
аудіозапис вірша Р. Бернса “My Heart’s in the Highlands”,
роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1) Оголошення теми та мети уроку
Звучить аудіозапис
вірша Р. Бернса “My Heart’s in the Highlands”.
My
heart’s in the Highlands , my heart is not
here,
My
heart’s in the Highlands a-chasing the deer,
A-chasing
the wild deer and following the roe -
My heart’s in the Highlands , wherever I
go!
Teacher: You’ve just
heard some lines from the poem, written by R. Burns. This famous poet loved his
Motherland and admired its beauty. Do you know where he was born? (Expected answer: In Scotland )
Yes,
he was the Scottish and wrote about Scotland . This is a part of the
country we are going to speak about. Can you guess the topic of our lesson? (Expected answer: Great Britain ). Can you name
other 3 parts? (Expected answer: England , Wales ,
Northern Ireland ).
The best way to get to know other country is to visit it. So I propose you
to make an imaginary tour to Great
Britain .
2) Уведення в іншомовну атмосферу.
Teacher: Do you know
why people travel?
Teacher: So, during
our tour we’ll see new places, learn more about Great Britain , improve our English,
develop outlook.
Unfortunately
we have only 2 days for visiting the UK . What means of transport should
we choose? Why? (Expected answer: We
should choose a plane, because it is the fastest means of transport).
ІI. Основна
частина уроку.
1. Актуалізація раніше вивченого матеріалу.
Teacher: It’s useful
to know some facts about the country you are going to visit. On the blackboard
you can see 4 parts of Great
Britain , their flags and emblems. Match them.
2. Уведення нової лексики.
Teacher: And now some
proper names necessary for understanding our guide’s speech.
W.
Shakespeare
R.
Burns
Eisteddfod
3. Читання (робота в групах).
Teacher: Oh, it’s a
message from our travel agent. Our guide has fallen ill, he can’t go with us.
What shall we do? I’ve got an idea! We have these leaflets with information
about Great Britain
and we know English well enough to be guides ourselves.
You’ll
be organized in groups of 3. Each group will get a set of pictures, the UK
Information Guide and a fact file. Your task is to represent one part of Great Britain .
You should also fill in this fact file. At first only 1 column which concerns
your country. And during other teams’ presentations you’ll fill in other
columns.
The UK Information Guide
(where to go and what to see)
Capital: London
People: the
English
Language: English
You should start your tour with London ,
the capital of Great Britain .
You can see Trafalgar Square ,
Westminster Abbey, Big Ben and
many other places of interest here. But England
is not only London .
Oxford and Cambridge
are famous for their old universities. Stratford-upon-Avon
is the birthplace of Shakespeare. Stonehenge is situated in the south-west of England .
It is a circle of big stones. Nobody knows why it was built.
Capital: Edinburgh
People: the Scots
Language: English,
Scottish
This is a land of high mountains and green valleys. The highest
mountains are situated in the Highlands . The
national dress of Scots is the kilt, which was originally worn by men. It is a
skirt with a lot of folds. The Scottish musical instrument is the bagpipe. The
festival, celebrated by the Scots on the 25th of January is called Burns’
Night. It is the birthday of Robert Burns. During the festival people play pipe
music, wear kilts and recite Burn’s poems.
Capital: Cardiff
People: the Welsh
Language: English,
Welsh
It is a country of lakes and mountains. The second highest mountain in
Great Britain Snowdon is situated here. The Welsh are famous for their singing
ability. Every year an international festival called Eisteddfod is held in Wales . People
come from all over the world to recite poems, sing and dance. The Welsh are
especially proud of their language. They like to speak Welsh, to sing songs in
Welsh. St David is the Patron Saint of Wales. On St David’s Day people wear a
leek or a daffodil.
Capital: Belfast
People: the Irish
Language: English,
Irish
This part of Great
Britain is often called Ulster . The Irish musical
instrument is the harp. The national flag of Ireland represents a red cross with
a crown and a red hand on a white field. It’s Saint Patrick’s Cross. The patron
saint of Northern Ireland
is St Patrick. St Patrick’s Day is a national holiday here. It is a time for
shamrocks, Irish flags, parades, parties, national songs and dances.
Fact file
of the UK
Capital
|
||||
Emblem
|
||||
Flag
|
||||
Language
|
||||
Interesting facts
|
||||
Attractions for tourists
|
4. Монологічне мовлення.
Teacher: Let’s
start our trip on a jet airplane. Fasten your seatbelts.
(Групи по черзі презентують 4
частини Великобританії).
5. Контроль знань.
Teacher: Your
English is rather good and you know a lot about Great Britain . Let’s find out if
you can pass an exam for qualified guides. This is a special test for travel
guides.
Finish the sentences.
1) In London
you can see…
2) The highest mountain in Great Britain …
3) The birthplace of Shakespeare …
4) The flag of Wales
…
5) The Irish musical instrument …
6) Cambridge and Oxford …
7) Burns’ Night is a festival in honour of …
8) Eisteddfod is held in …
9) On St Patrick’s Day people …
Congratulations! You’ve passed this exam.
6. Письмо.
Teacher: While
we are abroad our mums worry about us. Let’s send them postcards.
The task is to put the verbs
in brackets in the correct tense.
Hi, Mum!
We ____________ (to
be) in Northern Ireland
at the moment. It ______ (to be) foggy. And planes ___________ (not to fly) in
bad weather. So we have to wait until the weather ____________ (to change). We
________________________ (already to visit) England ,
Scotland , Wales . I _____________ (to make) a
lot of photos and Lera ___________ (to buy) many souvenirs for her friends. I
hope, we _______________ (to come) back home tomorrow.
Kisses, ___________
7. Усне мовлення.
Teacher: It’s
time to return home. What are your impressions of our journey? Did you like it?
Imagine that you have just returned from Great Britain full of impressions.
You meet your classmate who hasn’t been to this country yet. Tell him or her what
you have seen, what places of interest you have visited, express your feelings.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Підведення підсумків.
Teacher: What
have we done at the lesson? (Expected
answers:
- We have seen new places.
- We have learnt more about Great Britain .
- We have practiced our
language.
- We have developed outlook…).
What can you do now? (Expected
answers:
- We can speak about different
parts of Great Britain .
- We can work as guides in a travel agency…).
2. Домашнє завдання.
Write a story “My visit to Great Britain ”.
Додаток 1.
(Map of Great Britain )
Урок 2
Тема: Їжа
Підтема: Англійська кухня
Мета: навчати систематизувати одержану інформацію;
вдосконалювати навички писемного й усного мовлення; удосконалювати техніку
читання; познайомити учнів з особливостями кулінарних традицій Великобританії.
Обладнання: підручник, набір тематичних карток.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
1. Привітання і повідомлення теми.
T: Good morning, pupils. I’m glad
to see you. How are you?
Our lesson is about traditional
English food. Today we’ll speak about your favourite food .
2. Уведення в іншомовну атмосферу.Читання.
Учитель пропонує учням самостійно прочитати розклад пройому їжі англійців.
THREE
MAIN MEALS A DAY:
BREAKFAST
- between 7:00 and 9:00
LUNCH -
between 12:00 and 1:30 p.m.
DINNER
(SUPPER) - The main meal
between
6:30 and 8:00 p.m. (Evening meal)
Traditionally
the meals are called:
BREAKFAST
- between 7:00 and 9:00
DINNER - between 12:00 and 1:30 p.m.
TEA -
anywhere from 5:30 to 6:30 p.m.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУCheck on Homework
1. Перевірка домашнього завдання.
Впр. 7 (с. 54)
Три-чотири
учні читають вправу. Учитель і решта класу стежать за правильністю граматичної будови речень
й оцінюють їхню роботу.
2)
While-Listening Activity. Етап аудіювання.
Учні
слухають текст з голосу вчителя. Після прослуховування вони відповідають на
подані запитання.
BREAKFAST
What
is a typical English Breakfast?
It is
a typical English breakfast is more likely
to
be a bowl /bəʊl/ of cereals, a slice of
toast, orange
juice and a cup of coffee.
In
the winter many people will eat "porridge"
/ˈpɒr.ɪdʒ/
or boiled oats /əʊts/.
The
traditional English breakfast consists of eggs,
bacon,
sausages, fried bread, baked beans
and mushrooms.
Even
though not many people will eat this for
breakfast
today, it is always served in hotels and
guest
houses around Britain.
The
traditional English breakfast is called the
'Full
English' and sometimes referred to as
'The
Full English Fry-up'.
LUNCH
|
||||
Many
children at school and adults at work will have a 'packed lunch'.
This
typically consists of a sandwich, a packet of
crisps,
a piece of fruit and a drink.
The
'packed lunch' is kept in a plastic container.
Sandwiches
are also known as a 'butty' or 'sarnie' in some parts of the UK.
My
favourite sandwich is prawn and mayonnaise .
I
also love tuna and mayonnaise and ham
and pickle sandwiches.
|
||||
DINNER
|
||||
A
typical British meal for dinner is "meat and two veg".
We
put hot brown gravy on the meat and usually the vegetables.
Vegetables
grown in England, like potatoes, carrots,peas, cabbages and onions, are still
very popular.
The
traditional meal is rarely eaten nowadays, apart from on Sundays.
|
||||
Після
прослуховування тексту учні записують невідомі слова у словники.
Також розглядають тематичні
картки.
3)
Фізкультхвилинка.
Hands up, hands down
Hands on hips, sit down
Bent left to the side
Bent left bent right
1, 2, 3 hop 1, 2, 3 stop!
Stand still
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУHands on hips, sit down
Bent left to the side
Bent left bent right
1, 2, 3 hop 1, 2, 3 stop!
Stand still
Homework
1. Домашнє завдання.
Впр. 6 (с. 56)
Впр. 2 (с. 55)
2. Підведення підсумків уроку.Т: Did you like our today’s lesson? Why? Or why not? Did you learn new things?
Учні ланцюжком відповідають на запитання вчителя.
Урок 3
Тема: Їжа
Підтема: Страви української кухні
Мета: розширити кругозір учнів за даною темою, продовжувати
формувати вміння аудіювання, читання, письма та говоріння, розвивати вміння
ілюструвати ідеї, думки, висновки щодо даної теми, мовну здогадку та мовленнєву
реакцію, просторове сприйняття, виховувати самостійність, зацікавленість у
вивченні іноземної мови, чіткість висловлення думки.
Обладнання: підручник,
набір тематичних карток, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок
узагальнення та систематизації знань.
ХІД
УРОКУ
І. Привітання і повідомлення теми.
I’m
very glad to see all of you in this study room. I hope that people who really
love English have gathered here! Today we shall have a lesson devoted to the
National Ukrainian Cuisine.
Ukrainian
food is
one of the richest national cuisines. Its dishes are well known far away from
Ukraine. And the Ukrainian recipes of the foods are very popular nowadays. Is
anyone, who doesn’t know the Ukrainian Borsch?
The Ukrainian food is
characterized with
large number of components. For example the traditional Ukrainian food – borsch
– contains 20 components.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУCheck on Homework
1. Перевірка домашнього завдання.
Впр. 6 (с. 56)
Впр. 2 (с. 55)
Три-чотири
учні читають вправу. Учитель і решта класу стежать за правильністю граматичної будови речень
й оцінюють їхню роботу.
2)
While-Listening Activity. Етап аудіювання.
Учні слухають вправу з голосу вчителя та відповідають ''YES OR NO''.
Ukrainians eat borshch with sour-cream
Galushka is a fruit
To loose weight you should eat mlyntsi
Salo is a national Ukrainian product
Deruny is the second course
We bake pies in the frying-pan
You eat yushka with a fork
Lezhni is a kind of fruit
Ukrainians like to drink uzvar
Peas, cabbage, and beetroot are popular vegetables in Ukraine
Ukrainians are great coffee-lovers
Ukrainian cuisine was mainly based on the products obtained from farming.
BEST-KNOWN
UKRAINIAN DISHES:
- Salo (salted pork fat with, or without garlic
and pepper)
- Borshch (cabbage and beets based soup, usually
with pork or beef meat, served with sour-cream)
- Pampushky (small baked breads,
often buttered and topped with garlic and dill)
- Holubtsi (cabbage rolls stuffed
with rice and minced meat)
- Varenyky (large stuffed
dumplings, can be stuffed with potatoes, cottage cheese, curds, meat,
berries, etc.)
- Nalysnyky (very thin pancakes)
- Syrnyky (fried cheese pancakes, usually served
with sour cream, honey, or jam)
- Kisto, tisto or rizanka (home-made
spaghetti)
- Holodets' or studen'
(meat (beef, or pork) aspic, prepared with garlic, onion, bay leaf and
black pepper).
Учні записують невідомі
слова у словники та розглядають картки.
3) Фізкультхвилинка.
Head, shoulders, knees, and toes,
Knees and toes.
Head, shoulders, knees, and toes,
Knees and toes.
Eyes and ears, and mouth and nose.
Head, shoulders, knees, and toes.
Homework
1. Домашнє завдання.
Впр. 5
(с. 64)
2. Підведення підсумків уроку.Т: Did you like our today’s lesson? Why? Or why not? Did you learn new things?
Учні відповідають на запитання
вчителя.
Урок 4
Тема: Їжа
Мета: розвивати в
учнів навички мовлення; покращувати навички читання; розвивати навички
аудіювання; збільшувати словниковий запас учнів; тренувати учнів у вживанні прислівників some, any, no, a lot of, a few, a little;
розвивати в учнів бажання вивчати англійську мову.
Обладнання: підручник, зошит, словник.
Тип уроку: комбінований (змішаний) урок.
ХІД УРОКУ
І Вступна частина
1.
Привітання і повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності.
T:
Good morning, pupils. How
are you today?
Our lesson is about food.
So,
as you see, we are beginning a new topic – “Food”. Do you think we’ll have good
time learning it? Is it important to be able to speak on this topic? And you
will be able not to speak, but to read, listen and understand the menus, the
prices, the recipes of the dishes and many other useful things. Shall we start?
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
Читання.
Читання тексту вправи 1 ст.65 підручника з наступним обговоренням.
Try to answer
the questions:
What is your
favourite food? What food do you hate?
Ask the same questions the
other pupils.
Мовна розминка. Вивчення скоромовки.
Yellow butter, purple jelly,
Red jam,
brown bread
Spread it
thick,
Say it quick.
Yellow
butter, purple jelly,
Red jam,
brown bread
Spread it
thicker,
Say it
quicker.
Yellow
butter, purple jelly,
Red jam,
brown bread
Now repeat it
While you eat it.
3) Фізкультхвилинка.
Stand up clap clap
Arms up clap clap
Step step arms down
Clap clap please sit down
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУArms up clap clap
Step step arms down
Clap clap please sit down
Check on Homework
1. Перевірка домашнього завдання.
Впр. 5
(с. 64)
Учні читають вправу. Учитель і решта класу стежать за правильністю граматичної
будови речень й оцінюють їхню роботу.
Повторення
назв продуктів за картками.
2.Закріплення.
Розвиток навичок письма. Складання рецепту
улюбленої страви з опорою на вивчені слова, запис його у робочих
зошитах.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУHomework
1. Домашнє завдання.
Впр. 6 (с. 66)
2. Підведення
підсумків уроку. Оцінювання учнів.
What do you think about our today’s lesson? Did you
enjoy something?
Would you like to do it at our next lesson?
Комментариев нет:
Отправить комментарий